W dniach 22.09.2023 – 01.10.2023 nasza młodzież przeżywała niesamowitą przygodę pod żaglami legendarnej Pogorii. Aż 38 uczniów dołączyło do grona pochłoniętych urokiem Morza Śródziemnego. Nasz rejs rozpoczęliśmy w Nicei, a skończyliśmy w Genui. W tym czasie nie tylko napawaliśmy oczy widokiem francuskiego i włoskiego wybrzeża, ale też – przede wszystkim - ciężko pracowaliśmy. Podzieleni na wachty zajmowaliśmy się nawigowaniem statku, pracami bosmańskimi, ale też gospodarczymi. Poza stawianiem i klarowaniem żagli czekało nas między innymi obieranie ziemniaków, sprzątanie toalet i wykonywanie różnych obowiązków, które trudno zliczyć, wiodąc skoszarowane życie. Wielu z nas przełamało swój strach, wchodząc na reje. Uroki żeglarskiego życia nabrały kolorów dzięki przystankom w trakcie rejsu. Zachwyciły nas włoskie miasteczka Portofferaio na Elbie oraz Portovenere. Słońca nam nie zabrakło – pogoda nas rozpieszczała. Chociaż morze było spokojne, nabraliśmy wiatru w żagle i to nie tylko te na Pogorii. Po tym rejsie każdej przygodzie mówimy zdecydowanie „ahoj!”. A już w marcu dołączą do nas kolejne wilki morskie. Za pół roku znowu będziemy nadawać z Pogorią na tych samych falach. A to wszystko dzięki Pani Ewie Stoltmann, która zaraża nas swoją żeglarską pasją i organizuje razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego już czwarty rejs jednym z bardziej znanych polskich statków szkoleniowych.