I Liceum zaprasza

Nasz patron - Józef Wybicki

Historia Liceum

Ojczysty - dodaj do ulubionych

Procedury maturalne od 2015 r.

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie
ul. Ignacego Krasickiego 2
tel.: 58 686 35 09
adres e-mail: sekretariat@liceum.org.pl

20 stycznia 2015 r. naszą szkołę odwiedzili antropolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego, zachęcając uczniów do podjęcia na tejże uczelni studiów etnologicznych lub antropologicznych. Wykładowcy – ks. prof. Wojciech Bęben i dr Tarzycjusz Buliński – prowadzili osobne lekcje, opowiadając o swych doświadczeniach związanych z pracą antropologa. Prof. Bęben przybliżył nam życie współczesnych Aborygenów australijskich oraz ich historię, natomiast dr Buliński opowiedział o plemieniu Eñapa, które zamieszkuje południe Wenezueli.

 

Moja klasa (III c) miała przyjemność wysłuchać wykładu ks. prof. Bębena. Podczas tych 45 minut odniosłam wrażenie, że ten człowiek jest niesamowicie zaangażowany w sprawy Aborygenów, traktuje swoją pracę jak życiową misję i powołanie. W gruncie rzeczy, tak powinno się odczytywać etnologię/antropologię kulturową – jako coś pomiędzy misją a powołaniem, gdyż nie są to kierunki studiów, na których tylko siedzi się na sali wykładowej lub w bibliotece, lecz poznaje się z bliska kulturę rozumianą jako sposób życia ludzi, ich obyczaje, wartości, wierzenia. Powyższe dziedziny badań są jednymi z najbardziej wszechstronnych nauk o człowieku. Po wyjściu z klasy byłam tak bardzo pełna podziwu dla pracy antropologa, że sama zapragnęłam nim zostać! Różnorodność kulturowa jest czymś niezwykłym, co zdecydowanie powinno być chronione i przekazywane kolejnym pokoleniom.

Podjęcie studiów antropologicznych lub etnologicznych będzie odpowiednie dla tych, których interesuje kulturoznawstwo, religioznawstwo, socjologia, historia, filozofia i wiele innych nauk związanych z człowiekiem oraz dla tych, którzy pragną doświadczyć innych stylów życia niż ich własny oraz poznać odmienne kultury. (Autorka: Sara Majkowska, kl. III c)

Wkrótce zdjęcia ze spotkania!

© 2019 I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie