I Liceum zaprasza

Nasz patron - Józef Wybicki

Historia Liceum

Ojczysty - dodaj do ulubionych

Procedury maturalne od 2015 r.

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie
ul. Ignacego Krasickiego 2
tel.: 58 686 35 09
adres e-mail: sekretariat@liceum.org.pl

17 października czułam się, jakby Boże Narodzenie nadeszło o dwa miesiące za szybko. Wspinając się po schodach, zobaczyłam panią bibliotekarkę dźwigającą koszyk, z którego wystawał biały obrus. Upewniwszy się, że kosz zawiera wiktuały dla Jacka Dehnela, udałam się z nią do sali 33. Przypomniały mi się wszystkie filmy o psychopatycznych fanach, jakie widziałam do tej pory. Czułam, że jeszcze chwila a będzie można nakręcić kolejny, w dodatku oparty na faktach. Przygotowawszy salę na przybycie Mistrza, dołączyłam do swojej klasy. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego moi znajomi są tacy ponurzy. Przecież oto nadchodzi autor „Lali”!

 Wreszcie – zaczęło się! Nasz Gość usiadł na miejscu dlań przeznaczonym, a do katedry podeszła pani dyrektor i uczciła go krótkim przemówieniem. Następnie oznajmiono, że postać Dehnela przybliżą nam dwie uczennice. Wówczas nastąpiło odczytanie życiorysu artysty. Był on tak obszerny, że nieco rozbawił Dehnela. Pisarz ostrzegł nas przed swą profesją, oznajmiając, że przed każdym spotkaniem autorskim musi słuchać tych samych notatek o sobie, co jest niezwykle przygnębiające, bo nigdy nic się nie zmienia. Zauważył, że gdyby będąc w Gdańsku i Kościerzynie słuchał innych rzeczy o sobie, to byłoby to przynajmniej nieco ekscytujące, nigdy nie wiedziałby, co usłyszy, a tak jest to raczej nużące. Jedna z uczennic zapytała, czy zdarza mu się opisywać osoby spotkane tylko przelotnie. Pisarz odparł, ze tak, i na dowód odczytał nam swój felieton o podchmielonej użytkowniczce komunikacji publicznej. Jedna z dziewcząt zauważyła, że w takim razie jest szansa, że my również zostaniemy opisani, co wywołało salwę śmiechu. Pisarz interesująco i dowcipnie opowiadał też o niezwykłych zbiegach okoliczności w jego życiu i o swoich pasjach – nie tylko literackich. Spotkanie zakłóciło przybycie Telewizji Kościerzyna, która usiłowała wywabić naszego Dehnela na korytarz. On jednak nie był szczególnie zainteresowany perspektywą zostania lokalnym celebrytą i nie opuścił nas, mimo że na pokuszenie wodzony był natrętnie. Wywiadu udzielił dopiero po spotkaniu z nami.

Na zakończenie zaprezentowano Pisarzowi poświęcone jego twórczości tableau. Można je obejrzeć na drugim piętrze obok sali 34. (Autorka: Agata Knopik)

Film ze spotkania z Jackiem Dehnelem:

https://www.youtube.com/embed/3xMox_6tvRQ?feature=player_embedded

© 2019 I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie