I Liceum zaprasza

Nasz patron - Józef Wybicki

Historia Liceum

Ojczysty - dodaj do ulubionych

Procedury maturalne od 2015 r.

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie
ul. Ignacego Krasickiego 2
tel.: 58 686 35 09
adres e-mail: sekretariat@liceum.org.pl

W październiku 2014 roku klasa I A i II A wzięły udział w zorganizowanym w naszej szkole spotkaniu z Kaliną Brzezińską, rekordzistką świata w speedcubingu, czyli układaniu na czas kostki Rubika, oraz Marcinem Jakubowskim (wicemistrzem Europy). Dzięki temu spotkaniu można było z zupełnie innej strony spojrzeć na kostkę. Precyzja i szybkość, z jaką układała ją Kalina, wywołały u obserwatorów wielki podziw, a wielu z nich zapragnęło zawładnąć tą jakże trudną sztuką. Ogromne wrażenie wywołało także układanie przez Marcina kostki z zamkniętymi oczami po uprzednim zapamiętaniu pozycji poszczególnych pól. Jak się okazało, to nie jedyna niekonwencjonalna metoda układania kostki Rubika. Układanie jej jedną ręką czy stopami to tylko niektóre z technik, o których pierwszy raz można było usłyszeć na spotkaniu. 

Osobliwe były nie tylko techniki i metody układania, których algorytmami podzieliła się Kalina, ale również same kostki: jedna dwunastościenna, inna w kształcie ostrosłupa lub kuli czy nawet Myszki Miki. Jeszcze inna mająca cztery, dwadzieścia pięć albo sto pól na jednej ścianie. Długo można by mówić o ich wszystkich rodzajach i zapewne łatwiej można by odgadnąć, jakich kostek jeszcze nie wymyślono, niż wymienić już istniejące.

Oczywiście, podczas tych zdumiewających pokazów istniała możliwość samodzielnego ułożenia kostki na czas. Wielu śmiałków, którzy po kryjomu trenowali na lekcjach, miało szansę poddać próbie swoje umiejętności. Jak można się było spodziewać, żaden z nich nie pobił rekordu naszej mistrzyni.

Nasi goście zdradzili nam również ciekawostki dotyczące konkursów w układaniu kostki Rubika, a mają w tym już naprawdę bogate doświadczenie! (Autor: Krystian Kupper, kl. II a)

 

© 2019 I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie