Patronat

I Liceum zaprasza

Nasz patron - Józef Wybicki

Historia Liceum

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie
ul. Ignacego Krasickiego 2
tel.: 58 686 35 09
adres e-mail: sekretariat@liceum.org.pl

                 
                 

Dziś, 19 marca 2015 r., uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Jedności Kaszubów. Święto to obchodzone jest na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieskiej Grzegorza IX z 19 marca 1238 r.
Tegoroczne szkolne obchody przygotowały dwie klasy humanistyczne: II c i III c. W programie mieściła się krótka część artystyczna dla uczniów wszystkich klas oraz sprzedaż kaszubskich przysmaków, takich jak chleb ze smalcem czy drożdżówka. Widzowie dowiedzieli się, kim był ks. Leon Heyke (patron 2015 roku), posłuchali jego wierszy oraz piosenek innych autorów, nie tylko kaszubskich.

Utwory, takie jak "Nie ma kraju", do słówJuliana Tuwima, czy "Szwajcaria Kaszubska" autorstwa Agnieszki Osieckiej dowiodły, że przywiązanie do swojego miejsca to sprawa uniwersalna.
W holu szkoły umieszczono też wystawę informującą o genezie święta oraz przedstawiającą sylwetki działaczy i twórców kaszubskich, w tym oczywiście ks. Leon Heykego.
Opracowaniem muzycznym zajął się OlekNarkun, a obchody przygotowała Ewelina Stefańska pod opieką pani Wandy Lew-Kiedrowskiej, nauczycielki języka kaszubskiego. Relację z Dnia Jedności Kaszubów usłyszeć można w Radiu Kaszëbë - http://radiokaszebe.pl/stol-sa-cud-kaszebsko-wstala-djk-swietowali-uczniowie-z-koscierzyny/. (Autorka: Ewelina Stefańska)

© 2021 I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie