21 listopada 2018 r. klasa II b wraz z wychowawcą, panem Grzegorzem Knopikiem, oraz panią Wiesławą Sabisz postanowiła zamienić szkolną klasę w uniwersytecką salę zajęć na Wydziale Biologii w Gdańsku. Głównym celem tej edukacyjnej wycieczki był interesujący wykład pt „Etyczne aspekty medycyny regeneracyjnej (rodzaje i klasyfikacja komórek macierzystych, inżynieria tkankowa, klonowanie terapeutyczne, etyczne i prawne aspekty wykorzystania komórek macierzystych)", przeprowadzony przez dr Annę Kot. Temat rozpoczęliśmy od znanego na całym świecie eksperymentu myślowego – dylematu wagonika, który wprowadził nas do aktualnych problemów etycznych w medycynie, dotyczących transplantacji, klonowania a przede wszystkim wykorzystywania komórek macierzystych w celach leczniczych. Warsztaty zakończyły się żywą dyskusją w sprawie słuszności decyzji w tych trudnych do rozstrzygnięcia kwestiach. Na ten temat można by rozmawiać bez końca, dlatego po powrocie do szkolnych ławek, raz jeszcze omówiliśmy zagadnienia etyczne w medycynie. Liczymy na więcej tak ciekawych wykładów!