Kameralny Chór Żeński przy I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Wybickiego w Kościerzynie powstał w roku 1985. Założycielem i dyrygentem w latach 1985-2015 był Jan Zamkowski.

Największe osiągnięcia chóru:

- ZŁOTY KAMERTON zdobyty w Finale XIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży Szkolnej (Bydgoszcz 1993),

- Puchar Ministra Edukacji Narodowej za pierwsze miejsce w kategorii chórów o głosach równych,

- Puchar Prezesa Zarządu Głównego PZCHiO za najlepsze wykonanie pieśni obowiązkowej,

- II miejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 1994r. Zespół wielokrotnie koncertował poza granicami Polski, m.in. w Rumunii, Czechosłowacji, Belgii, Francji oraz w Niemczech.

Od 2015 roku chór prowadzi Tomasz Chyła, który w 2016 roku wprowadził zespół do projektu Śpiewająca Polska. W ciągu ostatnich dwóch lat zespół wziął udział w czterech przeglądach Śpiewającej Polski regionu gdańskiego, gdzie czterokrotnie otrzymał złoty dyplom i najwyższą punktację. W listopadzie 2017 chór zaśpiewał w Narodowym Forum Muzyki podczas finału projektu Śpiewająca Polska 2017. W marcu 2018 zespół zdobył I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu w języku kaszubskim podczas XII Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie, a dyrygent odebrał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu. W tym roku chór również dostał się do finału projektu Śpiewająca Polska, dzięki czemu w czerwcu miał ponowną okazję zaśpiewać w Narodowym Forum Muzyki.

Występ chóru w Gdańsku: