I Liceum zaprasza

Nasz patron - Józef Wybicki

Historia Liceum

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie
ul. Ignacego Krasickiego 2
tel.: 58 686 35 09
adres e-mail: sekretariat@liceum.org.pl

Trzeci rok z rzędu 16 października w kościerskim "Ogólniaku" zostało zorganizowane wydarzenie w ramach  obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Była to ogólnopolska próba bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.


    W tym roku szkoła pobiła swój rekord. Do tej pory akcja  prowadzona była na 5 fantomach, a brało w niej udział około 20 osób, głównie ratowników WOPR i strażaków OSP. Rekord był bity na korytarzach szkoły, ale w tym roku przeprowadzono próbę na wyremontowanej przez Starostwo Powiatowe sali gimnastycznej. Punktualnie o 12.00, przez kolejne 30 minut uczestnicy przystąpili do próby na 23 fantomach, w której brało udział 80 uczniów "Ogólniaka", wśród których widać było ratowników WOPR, strażaków OSP, harcerki oraz zespół Ratownictwa Medycznego z kościerskiego Szpitala Specjalistycznego, lek. med. Wiesławę Bławat oraz Prezesa Kościerskiego WOPR pana Ryszarda Brzoskowskiego. Byliby również strażacy z PSP Kościerzyna, gdyby nie nagły wyjazd do zdarzenia.     
    Fantomy zostały udostępnione dzięki życzliwości różnych instytucji, bez których nie byłoby możliwe przygotowanie takiej akcji. Były to: 
• Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie,
• WOPR Kościerzyna,
• PSP Kościerzyna,
• PCM Garczyn,
• OSP Dziemiany,
• OSP Kościerzyna,
• OSP Raduń,
• OSP Somonino,
• OSP Wielki Klincz,
• Sim-Med,
• Szkoła Podstawowa w Łubianie,
• Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy
• Szkoła Podstawowa im. Braci Czarlińskich w Lubaniu
• Szkoła Podstawowa im. dr-a Aleksandra Majkowskiego w Nowej Karczmie
• Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem
• Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu
• Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kościerzynie
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie
• Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie.
    W całej Polsce w akcji organizowanej przez WOŚP brało udział 1142 zgłoszonych instytucji, w których próbę bicia rekord podjęło 105902 osób. O tym, czy się udało, dowiemy się jeszcze w tym tygodniu, kiedy organizatorzy wydarzeń dostarczą formularz, za pomocą którego potwierdzą liczbę osób, które rzeczywiście wzięły udział w rekordzie, dzięki czemu na początku tygodnia będziemy mogli pochwalić się, jak dużo osób wspólnie uczyło się ratować życie.

© 2020 I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie