I Liceum zaprasza po raz pierwszy

I Liceum zaprasza po raz drugi

3 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej odbędzie się powiatowy etap II Regionalnego Konkursu dla Czytelników w języku kaszubskim. Od godziny 12.00 zapraszamy tych uczniów z powiatu kościerskiego, którzy w eliminacjach na szczeblu gminnym zajęli I-III miejsca w kategoriach: I-III SP, IV-VI SP, G, PG i D. Swój udział w konkursie zgłosili już reprezentanci gminy Kościerzyna, gminy miejskiej Kościerzyna oraz gminy Lipusz. Wśród uczestników znajdą się również uczennice I LO. Zwycięzcy będą reprezentować powiat w finałowych eliminacjach rejonowych, które odbędą się 21 listopada w Bolszewie (powiat wejherowski). Będą tam zmagać się o tytuły Méstra Bëlnégò Czëtaniô w poszczególnych kategoriach.

Organizację powiatowych eliminacji wsparła Biblioteka Miejska w Kościerzynie oraz Muzeum Ziemi Kościerskiej. Regulamin konkursu - poniżej .

II Regionalny Kònkùrs Dlô Czëtińców

„Méster Bëlnégò Czëtaniô”

Regulamin eliminacji powiatowych w kościerzynie

KOORDYNATORZY ETAPU POWIATOWEGO POWIATU KOŚCIERSKIEGO:

• I Liceum Ogólnokształcące im. J. Wybickiego w Kościerzynie
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie
  • Biblioteka Miejska im. K. Damrota w Kościerzynie
  • Muzeum Ziemi Kościerskiej im. J. Knyby w Kościerzynie

Koordynator finału regionalnego konkursu:

• Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie.

PODZIAŁ NA KATEGORIE WE WSZYSTKICH ETAPACH KONKURSU:

• Szkoła Podstawowa kl. I-III
  • Szkoła Podstawowa kl. IV-VI
  • Gimnazjum
  • Szkoły ponadgimnazjalne
  • Dorośli.

Podział tekstów ze względu na kategorie wiekowe:

 1. SP klasy I-III - fragment bajki Alojzego Nagla ze zbioru Nënka Roda i ji dzôtczi.

 2. SP klasy IV-VI - fragment epopei Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa. Kaszëbsczé zwiercadło - cz. I Na pùstkòwiu.

 3. G – fragment felietonu Aleksandra Labudy z tomu Gùczów Mack gôdô.

4. PG - fragment epopei Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa. Kaszëbsczé zwiercadło - cz. II Na wòli i w niewòli.

 5. D - fragment poematu Leona Heykego Dobrogòst i Miłosława. Kaszëbsczé spiewë dzejowé w trzech brawãdach.

CELE KONKURSU:

Popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej; Rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim; Podniesienie rangi języka kaszubskiego; Doskonalenie kultury żywego słowa; Doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim; Doskonalenie sztuki interpretacji tekstu; Zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i oddziałami ZK-P.

PRZEBIEG KONKURSU:

• I etap konkursu - eliminacje szkolne, w których zostaną wyłonieni uczestnicy II etapu, odbędą się w szkołach, które włączą się do konkursu.
    • II etap konkursu - eliminacje na szczeblu gminnym, w których zostaną wyłonieni uczestnicy
      III etapu konkursu.
      • Do III etapu konkursu - eliminacji na szczeblu powiatowym zakwalifikują się

max 3 osoby w każdej kategorii wiekowej.

• III etap konkursu - eliminacje na szczeblu powiatowym, w których wyłonieni zostaną uczestnicy IV etapu konkursu (finału regionalnego), odbędzie się 3 listopada 2015 r. od godz. 12.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Wybickiego w Kościerzynie, ul. I. Krasickiego 2.
    • Uczestników III etapu konkursu oceniać będą powołane przez koordynatorów konkursu komisje konkursowe.
    • Do IV etapu konkursu - finału regionalnego zakwalifikują się po 3 osoby w każdej kategorii wiekowej.

Szacowany program eliminacji powiatowych:

W tym czasie kat. G, PG i D udają się do Muzeum Ziemi Kościerskiej

W tym czasie kat. I-III SP i IV-VI SP udają się do Muzeum Ziemi Kościerskiej

• IV etap konkursu - finał regionalny.
  1. Komisje konkursowe punktować będą:

Czystość i poprawność wymowy; Prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych; Melodię wymowy; Swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem.

1. Decyzje komisji konkursowych są ostateczne i nie podlegają weryfikacji, zaskarżeniu
    i odwołaniu.

TERMINARZ KONKURSU:

• Do 23 października 2015 r. - przesłanie drogą elektroniczną do koordynatorów III etapu konkursu protokołów i kart zgłoszeniowych osób, które zakwalifikowały się do III etapu konkursu.
  • 3 listopada 2015 r. o godz. 12.00 przeprowadzenie III etapu konkursu - eliminacje na szczeblu powiatowym w I LO w Kościerzynie.
  • 21 listopada 2015 r. w godz. 9.00-15.00 - IV etap konkursu finał regionalny, odbędzie się w filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo przy ul. Reja 9 w Bolszewie.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

1. Uczestnicy konkursu i ich opiekunowie na każdym etapie dojeżdżają do miejsca przeprowadzenia konkursu na własny koszt.
  2. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zmiany regulaminu bez podania przyczyny.

Informacji dotyczących powiatowego etapu konkursu udziela Iwona Makurat (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)