I Liceum zaprasza po raz pierwszy

I Liceum zaprasza po raz drugi

24 stycznia uczniowie uczęszczający na język kaszubski w Zespole Szkół w Skorzewie i I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie wyruszyli na wspólną wycieczkę. Celem naszym była w pierwszej kolejności siedziba Radia Gdańsk. Dzięki uprzejmości panów Roberta Grotha i Jacka Puchalskiego mieliśmy niespotykaną okazję zobaczyć, jak wygląda praca dziennikarza radiowego i realizatora dźwięku od środka. Zwiedziliśmy największe studio nagrań, salę koncertową imienia Janusza Hajduna, newsroom, pokój kaszubskiej redakcji radia. Odbyliśmy rozmowy z pracownikami technicznymi, dziennikarzami  i realizatorami. Przeszliśmy chyba wszystkie korytarze od piwnicy po piętro, w dodatku stale rozmawiając po kaszubsku!  Wyraźnie było widać, że język kaszubski  w tym miejscu nie jest obcy. Na koniec niektórzy uczniowie obu szkół udzielili wywiadu panu Robertowi – oczywiście również po kaszubsku. Bardzo cieszy fakt, że nasi uczniowie zostali pochwaleni za odwagę i umiejętność posługiwania się kaszubszczyzną w codziennej konwersacji.

Kolejnym naszym celem był Teatr Miniatura. Wybraliśmy się tam na spektakl pt. „Remus”. Jest to nowatorsko opowiedziana historia życia tytułowego bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa. Z sali teatralnej wyszliśmy pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej, zwłaszcza dlatego, że cały spektakl odbywał się „na siedząco” i przy minimalnej ilości rekwizytów. Wrażenie zrobiła też cała przedstawiona tu fabuła utworu, która dla wielu okazała się nowością, zwłaszcza w końcowych partiach dzieła.