Patronat

I Liceum zaprasza

Nasz patron - Józef Wybicki

Historia Liceum

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie
ul. Ignacego Krasickiego 2
tel.: 58 686 35 09
adres e-mail: sekretariat@liceum.org.pl

                 
                 

Gorąco achęcamy do wzięcia udziału w pierwszej w Polsce Olimpiadzie Cyfrowej. Rejestracja Uczestników i Uczestniczek trwa do 8 listopada. To konkurs interdyscyplinarny, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, sprawdzający kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem jest fundacja Nowoczesna Polska. Laureat(ka) pierwszego miejsca otrzyma indeks prestiżowej warszawskiej uczelni - Collegium Civitas, która oferuje szerokie spektrum kształcenia w nowoczesnych zawodach związanych z komunikacją i biznesem. Collegium Civitas objęło Główny Patronat Merytoryczny nad Olimpiadą.

Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i którzy rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów. Pierwszy etap zmagań odbędzie się 15 listopada o godz. 10:00. Wtedy uruchomiony zostanie test on-line, do którego dostęp otrzymają wyłącznie zarejestrowane wcześniej osoby. Na rozwiązanie zadań Uczestnicy i Uczestniczki będą mieli 90 minut. Drugi etap polegał będzie na realizacji projektu medialnego, którego temat dotyczył będzie motywu przewodniego pierwszej edycji Olimpiady – kompetencji cyfrowych. Uczestnicy i Uczestniczki będą realizować swoje projekty przez cały styczeń 2017 r. Najlepsze i najlepsi z nich w kwietniu 2017 r. spotkają się na zawodach finałowych w Warszawie, podczas których zawalczą o cenne nagrody. Laureat(ka) pierwszego miejsca otrzyma indeks jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce - Collegium Civitas - wraz z rocznym czesnym. Z pewnością zwycięzcę/zwyciężczynię zainteresuje kierunek Dziennikarstwo i Nowe Media prowadzony przez Katedrę Dziennikarstwa Collegium Civitas. Zajęcia prowadzą m.in. red. Jacek Żakowski, dr Michał Komar (znany pisarz, m.in. autor wywiadów z Władysławem Bartoszewskim), red. Michał Broniatowski (redaktor naczelny „Forbes”), red. Konrad Piasecki (laureat nagrody Dziennikarz Roku 2015), red. dr Jarosław Gugała (szef programu „Wydarzenia” w Polsacie), red. Wojciech Orliński (publicysta w „Gazecie Wyborczej”) oraz wielu innych. Do zdobycia będą również nagrody rzeczowe (laptopy, tablety itp.) oraz inne niespodzianki. Najlepsi Uczestnicy i najlepsze Uczestniczki otrzymają również tytuł Laureata/Laureatki lub Finalisty/Finalistki Olimpiady Cyfrowej, potwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zasady rekrutacji Olimpijczyków na studia określone zostaną w uchwałach Senatów wyższych uczelni i podane do wiadomości publicznej w maju 2017 r.


Rejestracji  Uczestników i Uczestniczek dokonuje Przewodniczący lub Przewodnicząca Komitetu Szkolnego, wypełniając formularz w Elektronicznym Systemie Zgłoszeń na stronie http://olimpiadacyfrowa.pl/. Pod tym adresem znaleźć można również regulamin i program Olimpiady oraz wykaz obowiązkowej i zalecanej literatury. Podstawowym źródłem wiedzy dla Uczestników i Uczestniczek są zasoby serwisu http://edukacjamedialna.edu.pl/. Uczniów i uczennice zachęcamy do samokształcenia, a nauczycieli i nauczycielki, którzy wspierają podopiecznych i podopieczne w przygotowaniach, do prowadzenia zajęć edukacji cyfrowej i medialnej w swoich szkołach.

© 2020 I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie